• 1 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Jesteśmy „SZKOŁĄ Z KLASĄ” i „SZKOŁĄ BEZ PRZEMOCY”. • Pracują u nas „NAUCZYCIELE Z KLASĄ”. • Bardzo dużo zajęć na świeżym powietrzu • Częste wyjazdy na lekcje muzealne i zajęcia w terenie. • Ciekawe wycieczki przyrodniczo–dydaktyczne na terenie kraju i zagraniczne • Duża sala sportowa z profesjonalnym wyposażeniem. • Nasi uczniowie uczą się pływać już od klasy pierwszej.
 • 2 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Przygotowujemy uczniów do licznych konkursów przedmiotowych już od klasy pierwszej. • Praca z wysoko wykwalifikowaną kadrą przynosi znaczne sukcesy (Tylko w dwóch ostatnich latach, nie wspominając lat poprzednich, zdominowaliśmy w 95 % wszystkie gminne konkursy przedmiotowe i Turnieje BRD, zakończone w większości awansem do etapu powiatowego lub wojewódzkiego…)
 • 3 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Rozwijanie zdolności plastycznych – koło zajęć manualnych, koło plastyczne, • Rozwijanie zdolności wokalnych - udział w festiwalach • Rozwijamy zdolności dziennikarskie- redagowanie gazetki BUDA 2. • Indywidualne zajęcia terapeutyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, surdopedagogiczne, gimnastyka korekcyjna, terapia zajęciowa. Prowadzone są w profesjonalnych gabinetach.
 • 4 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  Rok 2012/13 –PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE (na ok.400 szkół) we współzawodnictwie Sportowym Szkół w ramach Wojewódzkich Igrzysk Szkolnych !!! Pozostałe lata - pierwsza dziesiątka • Dbamy o osiąganie sukcesów przez wszystkich uczniów! • Rozwijanie zdolności matematycznych już od klasy1- innowacje pedagogicznych – Matematyka Innego Wymiaru, Ortograffiti i inne.
 • 5 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Co roku organizujemy FESTYNY, DNI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA • Bardzo liczna grupa naszych uczniów zdobywa czołowe miejsca w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i centralnym. • W naszej szkole działa Klub Turystyki Pieszej współpracujący z Klubem KTUKOL, w ramach którego uczniowie zdobywają odznaki turystyczne. • Organizujemy wyjazdy na „Zielone szkoły”
baner

Informator

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od początku grudnia – stworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierniczków na choinkę, pierwsze refleksje nad wyborem prezentów…

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Często wynosimy z domów rodzinnych przekonanie, że przygotowania do Świąt muszą być drobiazgowe i angażujące – to wyjątkowy czas, zatem i przygotowania powinny być wyjątkowe. Jednak natłok przygotowań może sprawiać, że gubimy to, co jest najpiękniejsze w Świętach: radość, ciepło i magiczną atmosferę. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi – aby wszystkie dzieci w rodzinnym gronie czuły się bezpiecznie i swobodnie. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.

igilia - słowo to pochodzi od łacińskiego słowa vigiliare i oznacza nocne czuwanie. Dawniej uważano, że dzień ten decyduje o całym nadchodzącym roku. Należało go przeżyć w zgodzie, okazując sobie jak największa życzliwość. W domach, od samego rana trwały przygotowania do świąt - porządki i gotowanie wigilijnych potraw. Przed zapadnięciem zmroku wszystkie czynności musiały być zakończone.

igilijna wieczerza - w Polsce, jak w żadnym innym kraju, wieczerza wigilijna ma szczególny charakter. Jej znakiem jest ukazanie się na niebie pierwszej gwiazdki. Niegdyś wieczerza składała się wyłącznie ze zbóż, warzyw, grzybów i owoców, a jedną z najstarszych potraw wigilijnych jest kutia, czyli mak i gotowana pszenica utarta z miodem. Uważano, że liczba potraw znajdujących się na stole powinna być nieparzysta;  ustawiano je na sianie i białym obrusie. Zawsze znajdowało się jedno wolne nakrycie dla duchów przodków lub wędrowca. Każdy do końca wieczerzy powinien pozostać na swoim miejscu.

brus - koniecznie biały, symbolizował czystość intencji i dobra wolę zasiadających przy stole.

iano - symbolizuje żłobek, w którym leżało Dzieciątko. Dawniej, po skończonej wieczerzy, każdy z biesiadników wyciągał jedno źdźbło jako wróżbę na nadchodzący rok.

łoma - była bardzo ważnym elementem świątecznej dekoracji. Cztery snopy zboża ustawiano w czterech katach izby, a słoma obwiązywano drzewa w sadzie, aby dały dużo owoców, przykrywana też nią stół i robiono różne świąteczne ozdoby.

hoinka - to najczęściej spotykana, choć najmłodsza ozdoba domów. Przywędrowała do Polski z Niemiec. Początkowo ozdabiano ją jabłkami, orzechami, piernikami czy różnymi elementami wykonanymi z piórek, słomy i kolorowego papieru. Teraz wieszamy na nią piękne szklane bombki i kolorowe, światełka.

 

Copyright © 2019. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach Rights Reserved.


Facebook youtube