Informator

Wielkanoc jest bardzo ważna w polskiej tradycji i świętuje się ją w całym kraju. Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post, 40-dniowy okres. Jest to czas refleksyjny i duchowy.

Wielki Tydzień zaczyna się od Palmowej Niedzieli, kiedy święci się palmy,

zrobione z polnych kwiatów i młodych gałązek,

na upamiętnienie tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Palmy po poświęceniu są zabierane do domu i pozostają tam aż do następnego roku.

Dzwony w kościołach milkną w Wielki Czwartek i pozostają w uśpieniu aż do niedzieli.

Wielki Piątek upamiętnia ukrzyżowanie Chrystusa.

W sobotę zanosi się do kościoła koszyki z jedzeniem.

Zawartość koszyka, zwanego święconką składa się z: jajek gotowanych na twardo,

jako symbolu zmartwychwstania Chrystusa i zwycięstwa życia nad śmiercią;

chleba, zapewniającego dobry los, który w chrześcijaństwie jest przede wszystkim symbolem ciała Chrystusa;

figurki Baranka Bożego zrobionej z ciasta lub cukru;

soli, symbolu oczyszczenia, która, jak wierzono dawniej, miała chronić od zła;

chrzanu, jako symbolu gorzkiego poświęcenia Chrystusa oraz fizycznej sprawności;

wędzonego mięsa (szynki lub kiełbasy) - symbolu zdrowia i płodności;

oraz ciasta, symbolu sprawności i doskonałości.

Po Rezurekcji w niedzielę Wielkanocną cała rodzina zasiada do stołu przykrytego śnieżnobiałym obrusem,

ozdobionego kompozycjami z rzeżuchy, kwiatami wiosennymi, baziami

i wielkanocnym barankiem zrobionym z ciasta lub cukru.

Stół jest szczodrze zastawiony szynkami, kiełbasami, pasztetami,

roladami, pieczonym schabem, różnego rodzaju daniami z drobiu, jajami, mazurkami, sernikami, itp.

Na gorąco podaje się żur na białej kiełbasie lub boczku wędzonym - zupę z chrzanem, jajem na twardo i białą kiełbasą.

Tradycyjnie najpierw spożywana jest święconka.

Członkowie rodziny zaczynają od jajek, życząc sobie nawzajem zdrowia i pomyślności.

Wielkanocny Poniedziałek, zwany Śmigus-dyngus,

jest dniem, gdy chłopcy polewają dziewczyny wodą.

Jest to stary obyczaj, którego pierwotnym znaczeniem  były oczyszczenie i płodność.

Wielkanocny zając przez pola pomyka

Wiosny jest symbolem - krajobraz rozkwita.

Wpadł już do ogródka i choć tchu brakuje,

Świąteczne życzenia szybko recytuje:

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju,

wesołego "Alleluja" oraz mokrego dyngusa.