Przedmiotowy System Oceniania

Matematyka wokół nas

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Szkole Podstawowej nr 2 w Głuchołazach.

I KONTRAKT MIĘDZY NAUCZYCIELEM I UCZNIEM

1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
  2. Prace klasowe, sprawdziany i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.
  3. Prace klasowe są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
  4. Krótkie sprawdziany (kartkówki) nie muszą być zapowiadane i nie mogą być poprawiane.
  5. Uczeń nieobecny na pracy klasowej może go napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
  6. Każdą pracę klasową, napisaną na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia, można poprawić. Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Uczeń poprawia pracę tylko raz i brana jest pod uwagę ocena z pracy poprawianej.
  7. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia) uczeń ma prawo nie być oceniany przez tydzień (nie dotyczy prac klasowych).
  8. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji.
  9. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczna.
  10. Na koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych. Mogą wystąpić w sporadycznych uzasadnionych przypadkach.
  11. Aktywność na lekcji, jednozdaniowe odpowiedzi, rachunek pamięciowy mogą być nagradzane plusem lub minusem. Za 5 znaczków uczeń otrzymuje ocenę równą ilości plusów.
  12. Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia.

II POMIAR OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Pomiar osiągnięć uczniów odbywa się za pomocą następujących narzędzi:

1. prace klasowe,
  2. sprawdziany (kartkówki)
  3. odpowiedzi ustne,
  4. prace domowe,
  5. zeszyty ćwiczeń,
  6. prace długoterminowe (np. sprawdziany na koniec VI klasy)
  7. inne formy aktywności np. udział w konkursach matematycznych, wykonywanie pomocy dydaktycznych, aktywny udział w pracach koła matematycznego,
  8. obserwacja ucznia:
  • przygotowanie do lekcji,
  • aktywność na lekcji,
  • praca w grupie.

Liczba i częstotliwość pomiarów jest zależna od realizowanego programu nauczania oraz liczby godzin w danej klasie; jest modyfikowana co semestr.

opr. Elwira Sanowska