W ramach realizacji zadania „Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność ?” we wszystkich klasach przeprowadzono zajęcia wychowawcze, podczas których nauczyciele wraz z uczniami omawiali definicję słowa „niepełnosprawność”.
„Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność?”
Chętni uczniowie opowiadali o niepełnosprawnych osobach, które znają. Potem zastanawiali się z jakimi problemami muszą się zmagać osoby niepełnosprawne. Nie jest im potrzebna nasza litość, ale akceptacja ich takimi jakimi są. Pokazały również, że niektóre określenia jakich używamy, np. inwalida, upośledzony, kaleka, są czasami obraźliwe. Podczas zajęć, uczniowie przejawiali dużą aktywność i zainteresowanie. Zrozumieli, że niepełnosprawność człowieka nie zmniejsza jego wartości.
Podczas zajęć, uczniowie klas: 3 a, 3 b, 3 c, 3 d wykonali piękne prace plastyczne pod tytułem "Mój przyjaciel jest niepełnosprawny ".
Prace uczniów zostały zaprezentowane na gazetce w holu szkoły, gdzie mogą je oglądać uczniowie i ich rodzice. Wystawa cieszy się wielkim zainteresowaniem, uznaniem i zachwytem u oglądających.
Klasa 2 b zorganizowała urodziny dla niepełnosprawnej Wiktorii. Wiktoria jest niepełnosprawna i potrzebuje ciągłej rehabilitacji. Jej koledzy i koleżanki wraz z nauczycielkami prowadzącymi uczennicę przygotowały dla Wiktorii wspaniałe przyjęcie urodzinowe.
Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas ma wady i słabe strony, że nietolerancja i odrzucenie może spotkać każdego z nas i że należy wykazywać się postawą akceptacji wobec wszystkich osób, które nas otaczają, a szczególnie tych, które mają więcej problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie.
Klasa 2 c przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Marzycielska Poczta” , która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie Marzycielska Poczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię. Dzieci z klasy 2c poznały historię wyjątkowej dziewczynki Karolinki Wolanin, która posiada 100 pomysłów na minutę, a jej największym marzeniem jest taniec.
Chore dzieci większość swojego czasu spędzają w domach i szpitalach, a Marzycielska Poczta pozwala im choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, uczuciu samotności, dając im wiele okazji do uśmiechu za pośrednictwem przesyłanych niespodzianek
List napisany przez dzieci z klasy 2 c
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji charytatywnej „Kup Pan szczotkę”. Wielkie serca dzieci i wrażliwość na biedę innych przeszły oczekiwania, zebraliśmy 75 past i 159 szczoteczek. Zostaną one wysłane do Fundacji Pomocy Humanitarnej „RedemptorisMissio”, a stamtąd trafią do szkół misyjnych w Afryce
Rozważania te przybliżyły naszym uczniom nie tylko życie i funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, ale również uświadomiły, że takie osoby potrzebują naszej pomocy.